Kurum Hakkında

Oxford University Press’in dünya çapında 50’den fazla ofisi var ve dünyanın en büyük üniversite basınıdır. OUP, yılda 40’tan fazla dilde, çeşitli basılı ve dijital formatlarda 6000’den fazla başlık yayınlamaktadır.

Ürünleri, okul öncesi eğitimden ortaokul düzeyine kadar tüm okuyucuları için son derece geniş bir akademik ve eğitim yelpazesini kapsamaktadır; öğrencilerden akademisyenlere; genel okuyuculardan araştırmacılara; bireylerden kurumlara.

Durum

2020 itibariyle, Oxford University Press’in Türkiye branşı ülkede yaklaşık 26 yıldır faaliyet göstermektedir. Ancak distribütör ağı bundan 50 yıldan fazla aktif olarak, OUP ülkede saygın bir yayınevi olarak yerini almıştır. Oxford University Press, 16’dan fazla bayi ve 3000 okulun müşterisi olduğu Türkiye’deki eğitim sisteminin vazgeçilmez bir parçasıdır.

“Anaokulundan üniversiteye, İngilizce dersi verilen her okulda en az bir kitap vardır”

Erkan Akmeriç, Oxford University Press Türkiye Genel Müdürü

Türkiye branşı kurulurken, OUP günlük süreçlerine yardımcı olacak bir yazılım sistemi uygulaması başlatmıştı. Şirket için ticari operasyonları daha iyi yürütmek amacıyla stok yönetimi, finansal ve muhasebe yönetimi için bu yazılım çözümleri geliştirilmesine rağmen, birbirleriyle entegre edilmemişlerdir. Yönetimin daha büyük resmi görmesine yardımcı olmak yerine, birlikte bir anlam ifade etmeyen veri parçaları ile karşı karşıya kalmıştır. Ayrıca, bu sistemler OUP Türkiye’nin değişen ihtiyaçlarına göre özelleştirilemiyordu. Şirket, iş süreçleri hakkında gerçek bir genel bakış sağlayacak doğru izleme ve analitik araçlara ihtiyaç duyuyordu. Türkiye ofisi mevcut yazılım çözümlerinin büyüyen gereksinimlerine uymadığını fark ettiğinden, değişiklikler merkezden gelmeye başladı. 2017’de İngiltere merkezi bir ERP sistemi uyarladı ve birkaç ülke ’dede uyarlandı. Diğerleri için tercih edilen yazılım SAP olmasına rağmen, OUP Türkiye kapsamlı araştırmaların ardından Microsoft Dynamics’ten yana tercihini yaparak, 2018’de uyarlamaya başladı.

“ERP sistemleri genellikle uzun vadeli iş birlikleri olduğundan, ekipler arasındaki uyum da önemlidir. Bu nedenle, bunları göz önünde bulundurarak, maliyet ve faydalarını analiz ederek Intelligent Systems bizim için doğru iş ortağı olduğuna karar verdik.”

Erkan Akmeriç, Oxford University Press Türkiye Genel Müdürü

Çözüm

Şirketin ihtiyaçlarının kapsamlı ve yapıcı bir analizinden sonra, OUP ve Intelligent Systems, Microsoft Dynamics 365 Business Central çözümünün Oxford University Press için uygun olduğunun kararını verdi. 5 ay sonra uyarlama tamamlandı. Bu süreç iki aşamada gerçekleştirildi: birincisi üç ay sürdü ve OUP Türkiye içindeki kitapların okullara hazırlanması ve teslimi için, gümrük şartlarına göre ithalat ve başarılı depolama yönetimi gibi karmaşık süreçleri kapsıyordu. Ayrıca, çözüm OUP’nin finans, muhasebe, satış ve stok kontrol süreçlerine ilişkin gereksinimlerini de kapsamıştır. Uyarlamanın ikinci aşamasında, şirketin faaliyetlerini daha da iyileştirecek özelleştirmeler ve iyileştirmeler üzerine çalışıldı.

“Intelligent Systems, Microsoft ürünlerine çok iyi hakim. Bu aşamada, proje yürütülmesi sırasında öngöremediğimiz bazı depo otomasyon sorunları vardı. Önümüzdeki günlerde bu konuyu masaya yatırıp, yatırım bütçemizi belirleyerek, Intelligent Systems ile uyarlamaya başlayacak şekilde başlayacağız. Bunu Intelligent Systems ile uyarlamayı hedefliyoruz.”

– Erkan Akmeriç, Oxford University Press Türkiye Genel Müdürü

Önemli faydaları

Uyarlamadan kısa bir süre sonra Oxford University Press çalışanları ve yönetimi, Microsoft Dynamics 365 Business Central’in operasyonlarına getirdiği gelişmeleri deneyimlemeye başladı. Avantajlardan bazıları:

  • Tüm veriler tek bir sistemde buluştu ve yönetime net bir genel bakış ve farklı departmanlar için daha iyi iletişim araçları oluşturdu
  • Raporlar çok kolay anlaşılır ve hızlı oluşuyor
  • Satış temsilcileri her nerede olurlarsa olsunlar çözümü kullanabiliyor
  • Distribütörler siparişlerini istedikleri cihazla istedikleri yerden oluşturabiliyor
  • Siparişler anında onaylanıp hemen işleniyor
  • Depodaki stok seviyeleri kolayca takip edilip yenilenebiliyor